توزیع علوفه در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

توزیع علوفه برای حیات وحش در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

1,890,000 تومان
5,000,000 تومان
پایان یافته
  • توزیع علوفه در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

سرمای زمستان جستجوی غذا را برای حیات وحش به ویژه در مناطق کوهستانی دشوار کرده است. گرچه برخی از کارشناسان تاکید دارند علوفه دهی به حیات وحش اقدامی نادرست است و ممکن است آنها را به گونه هایی دست آموز تبدیل کند، اما زمانی که در پناهگاه حیات وحش آنهم  در خوش ییلاق تنها 10 آهو باقی مانده باشد، چاره ای نیست جز اینکه برای حفاظت از این تعداد محدود اقدام عاجلی صورت بگیرد. به این منظور موسسه طنین طبیعت تیرگان با همکاری گنجینه پشتیبان زیست بوم در صدد برآمدند با راه اندازی کمپینی از علاقه مندان به حیات وحش و این پناهگاه از آنها دعوت کنند در این حرکت همراه شویم.

چرا پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق اهمیت دارد؟

در سال 1346 منطقه ای در شمال شرق شاهرود به عنوان منطقه حفاظت شده نامگذاری شد. درا ین دوره به واسطه جمعیت بالای حیات وحش، خوش ییلاق سرنگیتی ایران لقب گرفته و اصلی ترین زیستگاه یوز محسوب می شد. بیژن فرهنگ دره شوری در گفت و گویی که با یکی از اعضای موسسه طنین طبیعت تیرگان داشت از مشاهده چهار یوز در یک گشت یک روزه دانشجویی یاد می کند و می گوید: در آن دوره  یک مستندساز انگلیسی برای تدوین مستندی درباره یوز به ایران سفر کرده بود و از ما زمانی که باید برای مشاهده یوز صرف شود را پرسید. من گفتم دو ساعت و او را به خوش ییلاق بردم، در این بازه زمانی این مستندساز توانست سه چهار حلقه فیلم از یوز تهیه کند. با این حال اتفاقات رخ داده در سال های بعد  کشتار وسیع حیات وحش در این منطقه را به همراه داشت و امنیت آن برای گونه های جانوری با چالش جدی مواجه کرد.در کنار عوامل انسانی، خوش ییلاق به واسطه مناطق کوهستانی در زمستان ها با مشکل فقدان امنیت غذایی برای حیات وحش نیز مواجه است و همین امر می تواند حیات نیمه جان این گونه ها را نیز با معضل جدی روبر کند. از این روست که این کمپین درصدد است ضمن یادآوری مجدد خوش ییلاق در ذهن دوستداران حیات وحش، گام کوچکی برای احیای آن بردارد.

 

توزیع علوفه چگونه انجام می شود

توزیع این علوفه در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق با همکاری دامداران و جامعه محلی و محیط بانان صورت می گیرد و تصاویر آن در سایت موسسه آن علاوه بر انتشار در سایت موسسه در اختیار حامیان قرار خواهد گرفت.

 

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

پناهگاه حیات وحش خوش یـیلاق به مساحت ۱۵۰,۰۵۷ هکتار در شمال شرقی شهرستان شاهرود و د‌ر ۴۷ کیلومتری جاد‌ه آزاد‌شهر واقع گردید‌ه است. ازرش بالای پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق بدلیل وجود “اکوتون” مابین اکوسیستم بیابانی و جنگلی است. اکوتون مرز بین دو اکوسیستم متفاوت و جدا از هم است. با ارزش ترین خزایر اکوسیستمی در اکوتون ها قرار دارند و معمولا از تنوع زیستی بالایی برخوردارند.

از دشت‌های مهم منطقه می توان به دشت زرد‌ابه که تقریبا در مرکز پناهگاه قرار د‌ارد و د‌ارای تنوع گیاهی فراوانی می باشد و دشت خونیچه اشاره کرد. منطقه خوش ییلاق به لحاظ قرارگیری میان دو اقلیم متفاوت تورانی و خزری از پوشش گیاهی بسیار متنوعی برخورد‌ار است. در بخش شمال غربی و غرب منطقه می توان به درختان جنگلی پهن برگ خزری همچون افرا، بلوط، راش،‌ ولیک و ازگیل اشاره‌ کرد. در بخش جنوبی هم که پوشش گیاهی عمد‌ه این منطقه را تشکیل می د‌هد، می توان گیاهان استپی مانند ارس، زرشک، قیچ، افـدرا، انواع  گونه‌های خانواد‌ه کنوپودیاسه، درمنه  کوهی، اسپرس خارد‌ار، کلاه میرحسن، گون، زرشک و … را مشاهد‌ه کرد.

با توجه به غنای گونه‌های گیاهی، پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق از تنوع جانوری مناسبی برخورد‌ار می باشد. به طوری که د‌ر قسمت شمالی و جنگلی آن‌ می توان جانورانی همچون مرال، شوکا و خرس قهوه‌ای را مشاهد‌ه کرد و د‌ر قسمت جنوبی تر آن می توان گونه هایی همچون یوزپلنگ، پلنگ، کل و بز، قوچ و میش، آهو و … را رؤیت نمود. گراز، گرگ، شغال، کفتار، گربه پالاس از دیگر گونه های شاخص در این منطقه هستند. تا سال ۱۳۷۹ گورخر ایرانی نیز در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق زیست می کرده که نسل آن به دلیل شکار غیر مجاز در این منطقه از بین رفته است. همچنین در این منطقه انواع پرند‌گان نظیر  بالابان، شاهین، بحری، هوبره، چاق لق، بلدرچین، کبک، تیهــو، هـد‌هــد، شاه بوف، جغد، سیـنه سرخ زندگی می کنند و خزندگان آن هم شامل افعی، کفچـه مار، مار جعفری، انواع آگاما، بزمـجه، لاک پشت و انواع وزغ ها است.

 

جهت گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد منطقه و کمپین، می‌توانید با آقای محسن شریعتی از فعالان محیط زیست و مدیر این پروژه در موسسه طنین طبیعت تیرگان به شماره 09122733088 تماس بگیرید. 

 

هنوز گزارشی توسط سرپرست پروژه ثبت نشده است.
برای کامنت گذاشتن باید ثبت نام یا ورودکنید
1395/11/11
امیدوارم کمک هر چند کوچکی در راستای حفظ محیط زیست و طبیعت انجام داده باشم. باتشکر از شما
1395/10/27
سلام به همه . . . قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود
1395/10/26
به نظرم مشارکت عمومی مردم بهترین راه حل برای رفع مشکلات زیست محیطی است
1395/10/24
با ارزوي موفقيت به تمام دوستان كمك كننده حميد مهدوي
1395/10/22
آرزوی موفقیت برای پویش های زیست محیطی
ناشناس
18 بهمن 1395
خصوصی
18 بهمن 1395
10,000تومان
14 بهمن 1395
10,000تومان
13 بهمن 1395
10,000تومان
13 بهمن 1395
20,000تومان

پاداش ها

10,000 تومان

ارسال ایمیل تشکر

ایمیل تشکر همراه با برنامه و گزارش اجرای کمپین برای شما ارسال خواهد شد. ( ایمیل )

30,000 تومان

ارسال تصاویر از توزیع علوفه

ایمیل تصاویر از فرآیند توزیع برای شما ارسال خواهد شد. ( ایمیل )

500,000 تومان

سفر به روستاهای حاشیه پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

در این سفر می توان فعالیت های صورت گرفته در راستای توسعه روستایی جامعه حاشیه پناهگاه را از نزدیک مشاهده کرد و در صورت امکان بازدید از این حیات وحش را نیز در برنامه گنجاند. ( هماهنگی با موسسه و اعلام زمان مناسب از حامی )